Bohaterowie

W pierwszej części serii HoM&M mamy do dyspozycji 36 bohaterów podzielonych równo na 4 klasy: Rycerzy, Barbarzyńców, Czarodziejki i Czarnoksiężników. Ich wartość określają cztery podstawowe umiejętności: Atak zwiększający obrażenia jednostek, Obrona zmniejszająca siłę uderzenia nieprzyjaciół wobec naszych wojsk, Moc określająca czas trwania zaklęć i zwiększająca ich siłę oraz Wiedza, dzięki której nasz heros może korzystać z określonej liczby czarów. Aby zwiększać owe umiejętności, zdobywa się Doświadczenie, a wraz z nim kolejne poziomy i otrzymuje się losowo +1 punkt do którejkolwiek ze zdolności. Doświadczenie zdobywa się podczas walk ze stworzeniami na mapie, innymi herosami, atakowania i bronienia miast, a także w Altanach (+1000) i Skrzyniach ze skarbami (gdzie mamy możliwość wyboru: złoto lub doświadczenie).

Poza wyżej wymienionymi umiejętnościami istnieją jeszcze dwa losowe czynniki, które w sposób istotny wpływają na los bitwy. Są to Morale i Szczęście. Im wyższe morale (dodatnie), tym większa szansa na dodatkowy ruch którejś z jednostek. Z kolei im bardziej spada ono poniżej zera, tym bardziej prawdopodobne, że któryś z naszych oddziałów odrętwieje ze strachu i nie wykona swojej kolejki. Szczęście natomiast może być tylko dodatnie lub neutralne. „Szczęśliwe” jednostki mają szansę na zadanie podwójnych obrażeń.

Na wartości umiejętności oraz wskaźniki szczęścia i morale w znaczącym stopniu wpływają artefakty. Ich właściwy dobór ma zasadniczy wpływ na wyniki naszych bitew.

Bohaterowie poruszają się wraz ze swoją armią na mapie przygód. Posiadają określoną liczbę ruchu, która zależy od szybkości najwolniejszej z naszych jednostek:
–> Duża – 15 punktów ruchu
–> Średnia – 12 punktów ruchu
–> Mała – 10 punktów ruchu
Jednak należy zaznaczyć, że na różnym terenie koszta ruchu są inne. Poniższy wykaz prezentuje cenę przemieszczenia się o jedną kratkę:
–> Trawa, Ziemia, Lawa – 1 punkt poziomo i pionowo, 1.5 na skos
–> Śnieg, Bagna – 1.5 punkty poziomo i pionowo, 2.25 na skos
–> Pustynia – 2 punkty ruchu poziomo i pionowo, 3 na skos
Wyjątkiem od reguły jest Barbarzyńca, który po każdym terenie porusza się tak samo szybko – jak po trawie, ziemi czy lawie.

Ruch można powiększyć poprzez zdobycie takich artefaktów jak Buty Podróżnika (+3), Buty Nomada (+6) czy Kompas (+5). W sumie premia może wynosić nawet +14 punktów ruchu.

Na morzu panują nieco inne zasady przemieszczania się. Niezależnie od szybkości oddziałów herosi mają 15 punktów ruchu. Czarodziejka na wodach czuje się znacznie lepiej od pozostałych i dlatego posiada aż 30. Latarnia zwiększa zasięg statków o kolejne 5 pól (dla Czarodziejek – o 10), a Żeglarski Sekstans o 10 (dla Czarodziejek 20).

Czas na prezentację poszczególnych klas i ich przedstawicieli.

Rycerze

rycbrycyrycgrycr
Rycerze  – dzielni wojownicy, którym nie straszna żadna bestia w Enroth. Postępują wedle swego kodeksu, służą wiernie panu i ojczyźnie, a także niewiastom w potrzebie. Charakterystyczna cecha tej grupy: zwiększają  morale  żołnierzy o 1 punkt. Zaczynają ze statystykami prawie równomiernie rozłożonymi, z dodatkowym punktem w sekcji Obrony. Podczas awansu mają najwyższą szansę na zdobycie Ataku i Obrony.

rycerz-staty
 

Ambrose ArturiusDimitri
Ector LordHaart LordKilburn
Maximus SirGallant Tyro
 


 

Barbarzyńcy

barby barbr barbg barbb
Barbarzyńcy – dzicy, nieokrzesani, ale i silni dowódcy. W głowie im tylko walka, podboje i budowa armii. Pochodzą przeważnie z gór, toteż świetnie potrafią sobie poradzić w trudnych warunkach. Zaczynają z dwoma punktami ataku i po jednym w każdej z pozostałych umiejętności. Barbarzyńcy, jak już wspomniałem wcześniej, poruszają się  po każdej powierzchni  jednakowo szybko: zarówno na pustyni, jak i bagnach radzą sobie nie gorzej niż na ubitej ziemi.

barbarzynca-staty
 

Antoine Atlas CragHack
Ergon JoJosh Kelzen
Thundax Tsabu Yog
 


 

Czarodziejki

czarogczaroyczarobczaror
Czarodziejki – na ogół przyjazne środowisku kobiety o rozwiniętych zdolnościach magicznych. W pogardzie mają walkę zbrojną, dlatego startują z zerowymi współczynnikami ataku i obrony, ale za to otrzymują 3 punkty mocy i 2 wiedzy. To właśnie te zdolności najczęściej się im trafiają po zdobyciu kolejnych poziomów. Bohaterki te otrzymują wysokie premie ruchu na morzu, o czym była mowa przy okazji przemieszczania się herosów.

czarodziejka-staty
 

ArielAstraCarlawn
LunaGemNatasha
RebeccaTroyanVatawna
 


 

Czarnoksiężnicy

czarnrczarnyczarnbczarng
Czarnoksiężnicy  – mroczni magowie, którzy za nic mają sobie życie i potrzeby innych, zależy im jedynie na realizacji własnych planów, spełnieniu potrzeb i pragnień. Startują bez przeszkolenia wojskowego, za to z rozwiniętą mocą (2 punkty) i Wiedzą (3 punkty). Dzięki swym czarom zdobyli  sokoli wzrok , przez co widzą znacznie więcej i mogą zbadać większe odległości na mapie przygód niż pozostali bohaterowie.

czarnoksieznik-staty
 

AgarArieBarok
CrodoFalagarKastore
SandroVesperWrathmont


Artykuł utworzony dn. 20.11.2012r.

Autor: Mathias